Przejdź do treści

Z czego składa się wyprawka dla noworodków?

Już na kursach przygotowujących do macierzyństwa, czyli w tak zwanej szkole rodzenia, młode mamy otrzymują spis praktycznych przedmiotów, które należy zabrać do szpitala. Przed wyznaczonym terminem porodu dobrze jest skompletować wyprawkę dla noworodka. Co jest najważniejsze w tym zestawie? Przede wszystkim pieluszki, kosmetyki i oczywiście ubranka dobrane odpowiednio do konkretnej pory roku. Do tego dochodzi wózek głęboki i nosidełko.

Jak skompletować zestaw akcesoriów do porodu?

kompletna wyprawka dla noworodków Przed porodem młoda mama ma już zwykle skompletowaną wyprawkę dla noworodka. W domu czeka głęboki wózek, który służy zarówno do spacerów na świeżym powietrzu, jak i do usypiania maleństwa. Pokój malucha pełen jest praktycznych i funkcjonalnych mebelków i dodatków. Jeśli chodzi o torbę do szpitala, to powinna zawierać cały zestaw akcesoriów dla mamy i maleństwa. Kompletna wyprawka dla noworodków obejmuje pieluchy, pościel, kokon i kosmetyki dla najmłodszych. Środki pielęgnacyjne to zarówno zasypki, kremy przeciw oparzeniom, jak i płyn fizjologiczny służący do przemywania oczu małego dziecka. Nie można zapomnieć o zrobieniu zapasu chusteczek nawilżanych, które sprawdzają się przy wielu czynnościach higienicznych. Dodatkowo przydatne są kokony i śpiworki. Jeśli dziecko rodzi się latem, przydatne będą lekkie kocyki i bawełniane lub bambusowe pieluszki. Zimą, gdy potrzeba więcej warstw do przykrycia maleństwa, konieczny będzie becik lub rożek, w którym maluch może spać zarówno nocą, jak i w czasie codziennych drzemek w wózku. Do ważnych elementów wyprawki należą smoczki, które nie zaburzają naturalnego odruchu ssania. Jeśli matka karmi naturalnie, wówczas nie potrzebuje zapasu butelek, odżywek, czy sztucznego mleka. takie decyzje podejmowane są w porozumieniu z lekarzem pediatrą lub neonatologiem. W wyprawce nie musi znajdować się mleko, bo nigdy nie wiadomo, jakie będzie odpowiednie.

Kompletując wyprawkę dla noworodka, rodzice skupiają się na kilku istotnych elementach. Są to wózek, nosidełko i siodełko samochodowe oraz rzeczy codziennego użytku. Ważne są pieluchy w odpowiednim rozmiarze, dopasowane do wagi noworodka. Także chusteczki nawilżające i kosmetyki pielęgnacyjne powinny znaleźć się w wyprawce do szpitala. Kompletna torba do porodu zawiera też ubranka.