Przejdź do treści

Zabiegi skutecznie usuwają znamiona

Różnego rodzaju zmiany na skórze, znamiona barwnikowe oraz naczyniowe mogą być wrodzone lub nabyte. Należy je obserwować, gdyż mogą zmienić swój charakter, przekształcić się w raka skóry. Znamiona to nieprawidłowości w strukturze skóry, które objawiają się w postaci plam lub wypukłości. Często są niegroźne, jednak niektóre mogą świadczyć o nowotworach. Najgroźniejsze bywają znamiona barwnikowe, które mogą ulec zezłośliwieniu.

Metoda chirurgiczna sposobem na usunięcie znamion

usuwanie znamion - łódźTego typu zmiany skórne należy regularnie badać przy użyciu dermatoskopu, by ocenić, czy zmiana nadaje się do usunięcia. Niekiedy konieczne jest usuwane profilaktycznie, zwłaszcza, kiedy znajdują się w miejscach, które narażone są na ekspozycję słoneczną. W dobrych klinikach oferowane jest fachowe usuwanie znamion – Łódź to miasto, gdzie pacjenci mogą znaleźć specjalistyczną pomoc. Istnieje kilka sposobów pozbywania się znamion na skórze. Jednym z nich jest metoda laserowa, która skutecznie usuwa plamy barwnikowe, a także te, które są głęboko zakorzenione w skórze. Wykorzystują one wiązkę świetną o bardzo dużej energii, które umożliwia pozbycie się nawet głębokich zmian. Z kolei metoda chirurgiczna polega na wycięciu znamienia skalpelem. Wykorzystuje się wówczas znieczulenie miejscowe. Konieczna jest usunięcie także zdrowej skóry, by mieć pewność, że nie zostały niebezpieczne tkanki. Po wycięciu powstaje niewielka rana, która z czasem przestaje być widoczna. Należy zdawać sobie sprawę, iż nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, jednak należy je obserwować. W przypadku, kiedy ich wygląd wzbudza niepokój, ważne jest, by znaleźć pomoc. Specjalista ocenia fachowym okiem znamię. Wykorzystuje do tego badanie dermatoskopowe. Polega ona na oglądaniu znamion barwnikowych pod powiększeniem. Stosuje się do czego specjalistyczną lupę lub kamerę.

Dzięki temu można ocenić, czy zmiana stanowi zagrożenie dla pacjenta. Niepokój powinny wzbudzić znamiona, które ulegają powiększeniu, a także zmienia się ich barwa. Należy zachować czujność w przypadku znamion o nierównych i nieregularnych kształtach. Niepokojące jest także krwawienie lub pojawienie się wydzieliny. W takich sytuacjach warto zdecydować się na usunięcie zmiany. Często konieczne jest przekazanie takiego usuniętego znamienia do badania histopatologicznego. Dzięki temu można stwierdzić, czy jest to zmiana łagodna, czy ma charakter złośliwy.