Przejdź do treści

Zalety automatyki budowlanej

Już na etapie wyboru projektu budowlanego lub jego adaptacji każdy z inwestorów musi zastanowić się, czy w swoim nowym domu będzie chciał korzystać z automatyki budowlanej. Chociaż wiąże się z pewnymi wydatkami, ma ona wiele zalet.

Czy warto zainwestować w automatykę budowlaną?

automatyka budowlanaNa etapie tworzenia projektu budowlanego lub jego adaptacji, należy wybrać wszystkie systemy, które będą zainstalowane w domu. Jednym z takich systemów jest automatyka budowlana. Jest to tak naprawdę system zarządzania budynkiem. Dawniej była stosowana jedynie w przypadku dużych budynków – na halach produkcyjnych lub w biurowcach. Od kilku lat obserwuje się jednak rosnące zainteresowanie automatyką budynkową w budownictwie jednorodzinnym. System ten może okazać się doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnym domu. Przede wszystkim daje mieszkańcom pełną kontrolę nad wszystkimi elementami domu – światłem, ogrzewaniem, wentylacją oraz urządzeniami podłączonymi do zasilania. W domu jednorodzinnym sprawdzi się szczególnie system, którym można zarządzać przez aplikację zainstalowaną w swoim telefonie komórkowym. W ten sposób można włączyć wentylację już przed powrotem z pracy, zdalnie sprawdzić, czy żelazko zostało wyłączone z prądu lub zamknąć bramę wjazdową. Korzystne są również scenariusze działania, które automatycznie mogą włączać lub wyłączać urządzenie (np. pompę ciepła) o określonych godzinach. Wykorzystanie automatyki budowlanej prowadzi również do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w domu.

Instalacja automatyki budowanej w nowym domu wiąże się niewątpliwie z pewnym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że dzięki niej zyskamy niesamowity komfort użytkowania oraz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym domu. Będzie on bezpieczniejszy, bardziej oszczędny i ekologiczny.