Przejdź do treści

Zastosowanie desek kompozytowych

 

Deski kompozytowe są mieszaniną mączki drzewnej oraz PVC, tak zwanego polichlorku winylu. Mogą być zastosowane na tarasach, gdzie coraz częściej wypierają tradycyjne drewno tarasowe. Są one dodatkowo trwałe, nie wymagają odnawiania oraz malowania, natomiast wyglądem do złudzenia przypominają deski wykonane z drewna. W odróżnienia od desek drewnianych są również pozbawione sęków, mają jednolity kolor i są wygodniejsze do układania.

Korzystamy z desek kompozytowych na tarasie

producent desek kompozytowychW przypadku desek kompozytowych zawartość drewna w tworzywie wynosi 45%. W efekcie deski kompozytowe posiadają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, natomiast dodatek polichlorku winylu zapewnia trwałość, odpowiedni kolor, a także odporność na wilgoć. Dodatkowo producenci oferują gotowe systemy tarasowe, które można mocować bez widocznych wkrętów. Korzystny będzie profesjonalny producent desek kompozytowych. Należy pamiętać, iż stosowanie desek kompozytowych na tarasach wymaga zastosowania odpowiedniej podkonstrukcji. Bezpośrednio na betonie kładzie się legary, a sam beton warto wcześniej zaizolować. Wylewka z betonu powinna być równa, a także mieć niewielki spadek umożliwiający odpływ wody. Optymalnie jest to 2% spadku. Wszelkie pozostałości po tynku, nierówności oraz farby należy skuć. Legary systemowe układane są na wylewce na elementach poziomujących. Panele, które będą tworzyły w tym przypadku nawierzchnię prezentują się jak typowe deski tarasowe. Ze względu na brak sęków, odpowiedni kolor i fakturę, deski kompozytowe przypominają w znacznym stopniu drewno egzotyczne. Samo układanie takich desek jest znacznie wygodniejsze, niż układanie typowego drewna tarasowego, jednak mogą sprawiać pewne kłopoty na etapie wykończenia i dopasowania nietypowych miejsc. Z tego powodu zalecane jest, aby montaż takich systemów był przeprowadzany przez wyspecjalizowaną oraz certyfikowaną firmę montażową.

Podsumowując, jeżeli zależy nam na tym, aby taras dobrze wyglądał, a same deski znajdujące się na nim wyglądały estetycznie oraz były praktyczne, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z desek kompozytowych zamiast tradycyjnych desek tarasowych. Dzięki temu będziemy w pełni zadowoleni z zakupu, a same deski będą trwałe i jednocześnie łatwe w utrzymaniu w czystości.