Przejdź do treści

Zastosowanie lasera do cięcia

Ludzie od zawsze obrabiali różnego rodzaju materiały, chociażby po to aby wytworzyć jakieś przedmioty. Dzięki rozwojowi technologii obecnie możemy obrabiać dosłownie każdy rodzaj materiału, nawet te które są bardzo twarde. Możemy wykonywać przedmioty z dowolnego materiału i w dowolnym kształcie, a także możemy wykonać kilka identycznych przedmiotów.

Zalety wycinania laserowego

wycinanie laseroweTak jak już wspominałem, obrabiać możemy dosłownie każdy materiał. Jedyne co potrzebujemy, to odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam pracować z materiałami każdego rodzaju. Do wycinania bardzo szczegółowych kształtów z dużą dokładnością w twardych materiałach przyda nam się laser. Wycinanie laserowe zapewnia nam dokładność na poziomie jednej dziesiątej milimetra, co jest bardzo dużą dokładnością. Jest to większa dokładność niż błąd pomiarowy. Laser zapewnia nam także powtarzalność, ponieważ wyeliminowany został do minimum czynnik ludzki. Nie spotkamy się z sytuacją, że kilka przedmiotów będzie wykonanych dobrze, a któryś z kolei będzie się znacząco różnić, ponieważ laser wytnie wszystko zgodnie z wcześniej wgranym projektem. Kwestia tego aby wgrać dobry projekt, ponieważ oparta jest na nim cała praca lasera. Przed rozpoczęciem wycinania musimy także odpowiednio ustawić urządzenie tnące. Powinniśmy dopasować jego parametry do materiału w którym dany laser ma dokonać cięcia.

Obsługa takiego lasera nie należy do najprostszych zadań. Jeśli chcemy być operatorem jednej z takich maszyn, to powinniśmy odbyć specjalistyczne szkolenie, podczas którego nauczymy się obsługi. Po ukończeniu szkolenia zauważymy jak duże możliwości daje nam taki laser. Całkiem śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z bardziej pożądanych maszyn w każdym zakładzie przemysłowym.